Planering två/trerätters

Man får laga enskilt eller 2 och 2

Ni får använda ca 100 kr till era livsmedel om ni lagar till 2 personer. Vill ni laga 2 och 2 så blir budget större ca 150 kr och ni lagar till 4 personer, samtala med läraren om priset drar i väg. Tänk på att priset beräknas bara på det man ska ha. Slå in rätt mängd i matkoll. Är det något livsmedel som ni inte hittar, skriv upp det när ni skrivit ut inköpslistan. Matkoll.se (skolkod är ghu2, välj Brönjaskolan) om ni inte har registrerat er så gör det.

 
 

 OBS! Inköpslistan ska lämnas till Maria och arbetsbeskrivningen och utvärderingen ska in i Teams. Lägger ut uppgiften i teams när grupperna är inne. 

 
 
Se uppgiften här:

Två eller trerätters meny ska ni laga. 

Planering 2-3 rätters.docx (81629)

Arbetsbeskrivning

Trerätters meny doc.docx (46564)

 

Här kommer ett exempel på arbetsbeskrivning

Trerätters meny exempel.docx (77777)

 

Utvärdering

Görs i teams